top of page

Nacionālā botāniskā dārza un Latvijas Permakultūras biedrības realizētais projekts
“Mantoto kultūraugu kolekcijas izveidošanas Nacionālajā botāniskajā dārzā pirmais posms”,
ko finansē Latvijas vides 
aizsardzības fonds

Projekta laikā radītie materiāli

SaldsKaZirnis.png

Ainas Kokares lekcija "Salds kā zirnis"

2023. gada 17. jūnijā Nacionālajā botāniskā dārza rīkotā Zāļu dienas gadatirgus ietvaros norisinājās lekcija "Salds kā zirnis", kuru lasīja Agroresursu un ekonomikas institūta vadošā pētniece Aina Kokare. Stāstījumā bija iespēja uzzināt, kā radās Latvijas mantoto saldo zirņu kolekcija, zirņu audzēšanas, novākšanas un uzglabašanas knifiņus, kā arī varēja noskaidrot, kā cukurs uzkrājas un pārvēršas cukurzirņos un saldajos zirņos.

Skatiet prezentāciju, noklikšķinot uz attēla.

Deskriptori.png

Dārza zirņu aprakstīšanas metodika

Projekta laikā ar AREI vadošās pētnieces Ainas Kokares palīdzību tika izveidots dokuments, kurā var uzzināt, pēc kādām pazīmēm atšķir zirņu veidus un kā tos aprakstīt, daloties ar sēklām vai reģistrējot augu datubāzē: Dārza zirņu (Pisum sativum.) DESKRIPTORI, aprakstīšanas metodika.

Skatiet metodikas dokumentu, noklikšķinot uz attēla.

Datubaze.png

Mantoto un loloto zirņu datubāze

Projekta ietvaros Nacionālajā botāniskajā dārzā audzētie zirņi tika fotografēti, mērīti un aprakstīti, iedvesmojoties no Latvijas pētnieku izstrādātā zirņu aprakstīšanas metodikas materiāla. Tagad katrs šis zirnis ir reģistrēts arī datubāzē.

Apmeklējiet datubāzi, noklikšķinot uz attēla.

Tabulas formātā visu audzēto zirņu pazīmes, kā arī piezīmes par augšanas apstākļiem skatiet šeit.

06.png

NBD audzēto zirņu veidu apkopojums

Projekta laikā tika izstrādāti vizuālie materiāli, kuros apkopota informācija par katru Nacionālajā botāniskajā dārzā audzēto zirņu veidu, norādot gan zirņu lolotāju, gan fotogrāfijās piefiksējot zirņa pazīmes.

Skatiet aprakstus, noklikšķinot uz attēla.

Stends.png

NBD informatīvais stends pie zirņu lauka

Pie projekta ietvaros izveidotajām Nacionālā botāniskā dārza zirņu dobēm tika izvietots informatīvais stends par mantotajiem kultūraugiem un sēklu lološanu, lai apmeklētājiem būtu saprotams, kāpēc ir svarīgi nepazaudēt senās šķirnes un katru gadu iegūt no tām sēklas.

Skatiet stendā redzamo informāciju, noklikšķinot uz attēla.

B.jpg
bottom of page