top of page

Nacionālā botāniskā dārza un Latvijas Permakultūras biedrības realizētais projekts
“Mantoto kultūraugu kolekcijas izveidošanas Nacionālajā botāniskajā dārzā pirmais posms”,
ko finansē Latvijas vides 
aizsardzības fonds

Zirņu pasākumi NBD 2023. gadā

ainavas.jpg

Lekcija "Salds kā zirnis"

2023. gada 17. jūnijā Nacionālā botāniskā dārza rīkotā Zāļu dienas gadatirgus ietvaros norisinājās lekcija "Salds kā zirnis". Stāstījuma ietvaros bija iespēja uzzināt, kā radās Latvijas mantoto saldo zirņu kolekcija, zirņu audzēšanas, novākšanas un uzglabašanas knifiņus, kā arī varēja noskaidrot, kā cukurs uzkrājas un pārvēršas cukurzirņos un saldajos zirņos.

Lektores – mantoto zirņu kolekcijas kuratore Sandras Stabinge un Agroresursu un ekonomikas institūta vadošā pētniece Aina Kokare.

 

Informācija par pasākumu šeit.

oranzs.jpg

Zirņu diena

2023. gada 1. jūlijā Nacionālajā botāniskajā dārzā tika organizēta "Zirņu diena", kuras ietvaros Sandra Stabinge sniedza lekciju par mantotiem kultūraugiem un mantoto zirņu kolekciju, kā arī tika rīkota ekskursija uz zirņu ekspozīciju un ikdienā slēgto ekspozīcijas daļu.

Plašāka informācija par pasākumu šeit.

Mājas kafejnīca 26.augusts FB event.png

Mājas kafejnīca "Zirņos"

2023. gada 26. augustā Nacionālā botāniskā dārza kolektīvs aicināja uz zirņu zupu, kopā ar mantoto kultūraugu kustības aktīvisti Sandru Stabingi pirmo reizi piedaloties “Mājas kafejnīcu dienā”. Šim solim pamudinājusi dalība šajā zirņu projektā, kura ietvaros botāniskajā dārzā tiek audzēti zirņi. Un, ja jau reiz ir zirņi, kāpēc lai neuzvārītu zirņu zupu. Šī pasākuma viesi varēja arī noklausīties izzinošu stāstījumu “Salds kā zirnis” par to, kā radās Latvijas mantoto saldo zirņu kolekcija, un sadzirdēt arī zirņu audzēšanas, novākšanas un uzglabāšanas knifiņus.

 

Informācija par pasākumu šeit.

398E1C4B-29CF-4951-A10C-3F5E9B24388E.jpg

Zirņu tīrīšanas darbi

2023. gada oktobrī Nacionālā botāniskā dārza darbinieces un projekta ekspozīcijas kuratore tīrīja un šķiroja jau izkaltētos novāktos zirņus: prāvākie un labākie – Gēnu bankai, labie – sēšanai nākamgad, bet bojātie – putniem ziemas priekiem.
 

 

seminars.jpg

Seminārs "Zirņu sauja nākotnei"

2023. gada 28. novembrī Nacionālais botāniskais dārzs un Latvijas Permakultūras biedrība aicināja uz informatīvu semināru, lai stāstītu par mantoto kultūraugu nozīmi, 14 zirņiem Botāniskajā dārzā un katras dzimtas ieguldījumu kopējā pārtikas drošībā.
Tika sniegta informācija par NBD realizētā un Latvijas vides aizsardzības fonda finansētā projekta rezultātiem, NBD izaudzētie mantotie zirņi tika svinīgi nodoti glabāšanai Latvijas Gēnu bankā drošības kolekcijā, kā arī tika stāstīts par nepieciešamiem regulējumiem ES līmenī.

Vairāk par pasākumu šeit

Ziņa medijiem ir pieejama šeit.