top of page

Zāles raudzējuma gatavošana un izmantošana


Kampaņas #DzīvāZeme ietvaros Permakultūra - ilgtspējīga saimniekošana stāsta un rāda, kā iekopt dārzu, kurā, sadarbojoties ar dabu (nevis cīnoties pret to), izaudzēt savu pārtiku! Šajā reizē sertificētas permakultūras dizaineres Guna Zālamane un Daira Kiļupe no Permakulturasdarzs.lv dalās ar savu īpašo recepti zāles raudzējuma pagatavošanai.


✅ Vispirms jāsagādā svaigi pļauta zāle. Labākā ir ar izkapti pļautā, bet, ja izmanto ar zālespļāvēju sasmalcinātu zāli, tad maisījums katru dienu jāapmaisa, lai veidotos derīgajiem mikroorganismiem labvēlīga vide un nesāktos pūšana.

✅ Augi satur atšķirīgus mikroelementus, tāpēc bagātīgāks maisījums izdosies tad, ja tajā būs pēc iespējas dažādāki augi. Lieti noderēs tauksakņu laksti – saraudzēti tie kļūst par dzīvības eliksīru citiem augiem. Labi noder arī nātres, gārsas un ikviens dabisks augs, kas pieejams tuvumā.

✅ Lai neienestu dārzā nevēlamas vielas, izvairieties izmantot zāli no pļavas, kuras tuvumā lietotas agroķimikālijas

✅Ar zāli piepilda pilnu trauku – spaini, mucu, toveri. Zāli ievieto brīvi, nepiespiežot.

✅ Nākamais solis – jāpievieno nedaudz cukura. Var izmantot arī ēšanai vairs nederīgu sīrupu vai ievārījumu, kas aizķēries pagrabā pārāk ilgi. Uz 250 l tilpuma mucu būs vajadzīgs aptuveni 250 grami cukura vai 0,5-0,8 litri zaptes.

✅ Guna iesaka pievienot pa saujai zemes no dīķmalas un/vai mežmalas – dažādās vietās mitinās atšķirīgi augsnes mikroorganismi. Zemi var iebērt zeķē un aizsiet galu – tas būs kā «tējas maisiņš». To jāievieto traukā virs zāles.

✅ Pēc tam trauku piepildiet ar ūdeni un «tējas maisiņu» paskalojiet ūdenī, lai mikroorganismi nonāk ūdenī.

✅ Trauku vēlams novietot ēnā, jo saulē tas stipri sakarsīs, un tādējādi tiks traucēta labvēlīga mikroorganismu attīstība.

✅ Traukam nepieciešams viegli uzlikt vāku, jo ultravioletā starojuma ietekmē mikroorganismi var aiziet bojā. Vāku nedrīkst piespiest, jo rūgšanas procesam vajadzīgs gaiss.

✅ Aptuveni pēc trim dienām karstā laikā vai 7-10 dienām vēsākos apstākļos raudzējums būs gatavs.

✅ Gatavs maisījums ir iezaļganā krāsā. Lai to izmantotu dārzā, maisījums ir jāatšķaida ar ūdeni. Proporcijas var būt dažādas 1:10, 1:2. Ja zemi dārzā ir izmērcējis lietus, raudzējumu var izmantot arī koncentrētā veidā.

✅ Labs veids, kā piebarot augus, ir miglošana – augi caur lapām nepieciešamās vielas uzņems ātrāk. Miglošanai izmanto raudzējumu, kas atšķaidīts ar ūdeni 1:10.

✅ Pāri palikušos biezumus arī jāizmanto – tos liek uz augsnes zem mulčas. Atstājot tos saulē, vērtīgie biezumi izžūs un ātri zaudēs efektu, bet vēsumā un mitrumā zem mulčas slāņa mikroorganismiem būs patīkama dzīvošana. Ja dārzs nav mulčēts, biezumus izvieto ap augiem un pārklāj ar sienu vai svaigi pļautu zāli.

✅ Nākamā raudzējuma gatavošanai vairs nebūs nepieciešams ņemt zemi no dažādām vietām, jo varēs izmantot ieraugu – nelielu iepriekšējā raudzējuma daudzumu.


📌 Aicinām mums Permakultūra - ilgtspējīga saimniekošana iesūtīt savus pieredzes video vai foto stāstus par dabai draudzīgu dārzkopību un lauksaimniecību!
👀 Noskaties Gunas un Dairas veidoto video par zāles raudzējuma gatavošanu un izmantošanu!
197 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page