top of page

MAIJAS ĢIMENES SĪPOLI

Nelieli, zeltaini ģimenes sīpoli, nav sīvi. Labi saglabājušies vēl jūlija sākumā.

Lolotāja: Maija Galiņa, 79 gadi, bioloģiski sertificēta zemniece, ķīmiķe

Madonas novada Bērzaunes pagasts, “Jānīši”


VĒSTURE


Šos sīpolus audzējam, kopš sevi atceros, mums vienmēr bijuši ģimenes sīpoli. Tie ir no Latgales: vieni no Maltas pagasta, otri no Preiļiem. Visu mūžu tos audzējam: vispims vecā māte, tad mamma, tad es. Es nekad neesmu pirkusi veiklā sīpolus.


AUDZĒŠANA


Augšanas vietu mainu tīruma robežās, nekad vienā vietā neaudzēju divus gadus. Kad augsne pavasarī sastrādāta, ievelku vadziņas kapļa platumā ar koka marķieri. Salieku sīpolus sprīža attālumā ar slopu pieslauku zemi. Slotu iesprau;zu vagas galā, lai loki aug kupli kā slota. Tas tāds sens ticējums no Latgales. Kad pirmo reizi kaplēju sīpolus, slotu izņemu.

Kad loki sāk dzeltēt jūlija vidū, tad atrauš no sīpoliem zemi. Sīpolus novācu sausā laikā izlases veidā un lieku šķūņa ejā uz grīdas apžūt. Ja laiks slapjš, tad zāvēju saulē. Sausos sīpolus lieku kastītē un nesu uz istabu, sapinu uz šņores kā Jāņu vainagu un tad karinu pie griestiem un sīpoli glabājas līdz jūlijam, augustam. Katru gadu izaudzēju ap 70 kg sīpolu. Tagad, pēc slimošanas bērni algo ravētāju, es tikai ierādu darbus. Viņi nespēj iedomāties savu dzīvi bez šiem sīpoliem. Tie, no Maltas, ir druknāki, no Preiļiem – smalkākiem lokiem, bet vismaz 10 vienā ģimenē.


RECEPTES


Lielos sīpolus cepu un lieku pie zupām, mazos – pie konserviem.

Video


Video ar sīpolu virtenēm:

Sandra, tu nu gan esi augstu uzkāpusi!

Re, tāds dārgums, vasaras vidū vēl pilnīgi labi sīpoli!

Ko tu ar viņiem darīsi? Apēdīsi vai stādīsi?

Maija: nē, stādīšanai iedošu jaunos rudenī, šitos es dalu, lai apēstu.


Maijai Galiņai pie griestiem sīpolu virtenes. Cik ilgi tu tos audzē?

Nuuuu, kopš atceros sevi piedzomstot, vienmēr audzējām. Sākumā ravēju, tad pati audzēju. Visu mūžu tos audzējam: vispims vecā māte, tad mamma, tad es. Mums vienmēr bijuši ģimenes sīpoli.


Tu esi kādreiz veikalā pirkusi sīpolus?

Nē, nekad!

Te ir no Latgales Maltas pagasta un vēl no Preiļiem. Zemi gan es mainu pa tīrumu, stādu katru gadu citā pusē.


Sīpolu lauka video

Re, te nu tagad viss ir sajaukts. Te ir latgalietis (druknāki loki) un tur Preiļonietis ar sīkākiem lakstem. Parādīšu tūlīt Pepusa sīpolus.


Cik ilgi šie sīpoli ar tevi ir?

Visu laiku, es nekad neesmu pirkusi sīpolus.

Nu, re, kur ir! (Esam pie Peipusa sīpoliem)


Lieli sīpoli?

Lieli, lieli – kā dūres, milzeņi.


Un tev nepatīk?

Nē! Pirms trim gadiem man tos atveda. Skatieties, cik tagad jau lieli, pēc loku pamatnēm jau var redzēt, kāds viņš ir. Ļoti ilgi žūst. Un tas loks tik resns, kad viņu salātos griež, vajag labu nazi, lai smalki sagrieztu. Viens loka gals mutē, otrs dibenā! Nu nopietni, es nejokoju, meitenes!

Video ar samtenēm

Vienalga kādas puķes, bet vajag stādīt vagu galos gar ceļa malu. Ja zirgs vai kāds cits lops iet, ja ierauga bietes, burkānus, uzreiz skrien iekšā un ēd. Puķi viņš neaiztiek, pienāk, paosta un iet tālāk, pat aiz ķēdes nav jāvelk. Un, ja vīrieši brauc ar traktoru, puķēm nebrauc virsū.


Kāpēc sīpolu vagas galā slota jāsprauž?

Tāds Latgales ticējums, lai sīpoliem tik kupli loki aug kā slotai zari! Ar slotu es aizslauku vadziņās saliktos sīpolus. Parādīšu, kāds man stādāmais verķis.


Pie Maijas Galiņas ciemojās Sandra Stabiņģe un Anitra Tooma 2020.gada 3.jūlijā.

959 views0 comments

Comments


bottom of page