top of page

2024. gada sēklu lolotāju mācību noslēgums un sēklu maiņa Ādažu bibliotēkā

Ir noslēgušās ikgadējās augu sēklu lolotāju mācības, kur šogad piedalījās 47 interesenti (arī jau esošie vēstneši) un apliecinājumu par mācību noklausīšanos ieguva 15 dalībnieki, kuri piedalījās visās mācību dienās un izpildīja vajadzīgos mājasdarbus.


Arī šogad mācības noslēdzām ar dārzkopības entuziastu dzīrēm – ar sēklu maiņu. Šoreiz tā norisinājās 27. janvārī Ādažu bibliotēkā, kur visi klātesošie guva iedvesmu dārza darbiem un vēstneši smēlās enerģiju ikgadējo sēklu maiņu rīkošanai un sēklu maiņas punktu iekārtošanai savā apkārtnē.


 

Pasākuma norise

10.30-11.00 Ierašanās, sēklu izkārtošana un rīta tēja

11.00-11.30 Atklāšanas uzruna, sēklu maiņas principi, sēklu maiņas punkta veidošana un uzturēšana, datubāze mantotiem kultūraugiem un etiķešu drukāšanai – Sandra Stabinge

11.30-12.30 Mantotie kartupeļi: meklējumi un turpinājums – Ilze Dimante (AREI)

12.30-13.00 Sēklu maiņa – audzētāji katrs stāsta par saviem lolotajiem vai mantotajiem augiem (auga vēsture, auga īpašības utt.)

13.00-14.00 Pusdienas no līdzi paņemtiem groziņiem

14.00-15.30 Sēklu maiņas turpinājums – audzētāji katrs stāsta par saviem lolotajiem vai mantotajiem augiem (auga vēsture, auga īpašības utt.)

15.30-16.00 Noslēguma aplis un dziesmas

16.00-16.30 Zāles nokopšana

Pēc pasākuma dalībnieki pastāstīja par savu guvumu sēklu maiņā


Sēklu lolotāja Magone ir ieintriģēta par jaunumiem savos krājumos:

No Rūtas paņēmu smerdeli - garšvielu; ar labām garšvielām var visu apēst, galvenais iemācīties lietot. No Sandras paņēmu aziātu gurķi, kuru saucu par “dinozauru”, nez vai viņš saputeksnēsies ar Cēsu pils Sikkim gurķi? Daukštes pupas testēšu, es paturu tikai labākās, ražīgākās, Rūta labi noreklamēja. Lapu kāposts (Vivi) būs no stirnām jāsargā, balodene - no bērna, kurš apēda visas pa tīro. No kolekcionāra pasūtīju balto skorconēru un 3 dažādus dārzeņu fizāļus. Pavasarim gatava!

Sēklu lolotāju vēstnese Ija priecājas par guvumu gan sev, gan sēklu maiņas punktam:

Sēklu guvums no pasākuma bija tik liels, ka visa aprakstīšana prasītu daudz laika. Mēs arī mazliet padalījāmies ar sēklām un ieguvām daudz interesantu sēklu (Sikkim gurķi, lauka tomātu, salātus, zirnīšus, dilles, kaņepes un vairākas pupiņu šķirnes) gan sev, gan sēklu maiņas punktam. Tagad tik visu nākas salikt mazākos iepakojumos, sagatavot aprakstus un gaidīt sēklu maiņas punkta pavasara atklāšanu. Man visnegaidītākais ieguvums šoreiz bija Tibetas kefīra sēne, kuru neviens visu pasākumu neņēma, un vakara noslēgumā sapratu, ka laikam tad man ir jāuzsāk rūpes un vēlāk arī dalīšanos ar šo sēni, par kuru ilgāku laiku jau biju domājusi. Paldies Magone, tieši īstajā laikā! Paldies par pasākumu visiem, kas to organizēja – tik jauka kopābūšana un daudz labas informācijas gan no prezentācijām, gan sarunām! Lai iedvesmots, rosīgs un ražens viss gads!

Pasākuma līdzrīkotāja Daina papildina, kādus vēl labumus varēja iemainīt:

Un vēl pie visiem dārgumiem klāt arī pļavas ķimenes no Smiltenes puses un klinģerīšu sēklas!

Sēklu maiņas kustības aizsācēja un mācību rīkotāja Sandra Stabinge ir pateicīga par lielo daudzveidību un sēklu lolotāju entuziasmu:

Šoreiz neatvairāmi kārdinošs papildinājums. Milzu paldies tiem, kuri atnāca, un tiem, kuri stāstīja un dāsni dalījās. Īpaša pateicība Rūtai Abajai par lielo kolekciju un palīdzību etiķešu noformēšanā. Tad nu tagad sākam čubināt savus vietējos sēklu lolotājus un maiņas punktus!

8 views0 comments

コメント


bottom of page