top of page

Tomātu stādīšana siltumnīcā

Kampaņas #DzīvāZeme ietvaros @Permakultūra – ilgtspējīga saimniekošana stāstīs un rādīs, kā iekopt dārzu, kurā, sadarbojoties ar dabu (nevis cīnoties ar to), izaudzēt savu pārtiku.

Piedāvājam pirmo video, kurā sertificētas permakultūras dizaineres Guna Zālamane un Daira Kiļupe no Permakulturasdarzs.lv dalās par to, kā stādīt tomātus.

Marta sākumā Guna un Daira iesēja pašvāktas tomātu sēklas. Aprīļa sākumā dēstus pārvietoja uz siltumnīcu, kur tie turpināja pieņemties spēkā zem agrotīkla drošās segas. Lai saglabātu mitrumu augsnē, uzturētu optimālu temperatūru sakņu zonā un iepriecinātu augsnes sīkbūtnes, Guna un Daira iesaka izmantot augsnes nosegšanu ar mulču. Svarīgi – rokot bedrītes tomāt stādīšanai nevajag uzirdināt augsni – ja tiks izjaukta augsnes dabiskā struktūra, tā lieks mitrumam pa augsnes kapilāriem pacelties līdz tomātu saknēm. Gunas un Dairas siltumnīcas veidota tā, lai uzkrātu nokrišņu ūdeni un vasarā būtu pēc iespējas mazāk rūpju par laistīšanu. Ja siltumnīca nav īpaši pielāgota vai mulčas slānis nebūs pietiekami biezs, tad jārēķinās, ka tomātus var nākties vasarā savu reizi aplaistīt. Daira atgādina, ka tomāta sakne spēj izaugt pat piecus metrus gara, meklējot augšanai nepieciešamo ūdeni.

Iestādot tomātu, mulču var droši piebīdīt līdz pašam stumbram – tomāts neiebildīs. Taču gurķim šāda apiešanās var nepatikt, tāpēc Guna iesaka no mulčas līdz gurķa stublājam dažus centimetrus atstāt brīvus, jo gurķim nepatīk saskarties ar mulču.

Augsnes auglības procesu aktivizēšanai jau vairākus gadus Daira un Guna izmanto @Bioefekts ražoto mikroorganismu kompleksu Biomikss. Tas palīdz iedzīvināt augsni, pārvērš augiem nepieciešamās vielas tiem uzņemamā formā, palīdz attīstīties sakņu sistēmai un līdz ar to – arī augam kopumā. Augsnē, kas jau bijusi mulčēta, efekts gan nebūs tik jūtams, jo tā jau ir bagātas ar mikroorganismiem.

Tie, kuriem ir lielāka pacietība gādāt par augsnes auglību, Daira iesaka pļauto zāli un dārza, virtuves atlikumus likt uz augsnes, to visu mulčējot ar sienu vai salmiem. Šis process ir garāks, taču vismaz tikpat rezultatīvs, turklāt nav jādodas uz veikalu un var iztikt ar to, kas ir uz vietas dārzā vai mājsaimniecībā.

Guna mudina starp iestādītajiem tomātiem izvietot pudeles ar ūdeni – dienā uzsilstot, bet naktī atdodot siltumu, tās līdzsvaros temperatūras svārstības. Ūdens ir vairākas reizes efektīvāks siltuma akumulētājs nekā granīts.

Lai uzzinātu vairāk un redzētu tomātu stādīšanu darbībā, noskaties video! Aicinām mums @Permakultūra – ilgtspējīga saimniekošana iesūtīt savus pieredzes video vai foto stāstus par dārzkopību un lauksaimniecību, kas ir brīva no pesticīdiem un minerālmēsliem!963 views0 comments

Comments


bottom of page