top of page

100 gadīgā pojene atgriežas pirmajā mājvietā

Gaiši rozā peonija

Lolotāja: Maija Galiņa, 79 gadi, bioloģiski sertificēta zemniece, ķīmiķe

Madonas novada Bērzaunes pagasts, “Jānīši”


VĒSTURE

Maija galiņa mūs aizved pie gaiši rozā peonijas: “Te ir tā Jaunmārupes pojene, kurai ir ap simts gadu. Viņa nāk no bijušā Babītes pagasta Imaku mājām, tad izceļojusi Latgali, Mārcienu, Krustkalnu rezervātu, gadiem aug te, “Jānīšos” un nu aizceļojusi atpakaļ uz Mārupes “Imaku” mājām. Veco māju dēls nojauca, blakus uzcēla jaunu, bet senajā mājas vietā tagad plīvo Latvijas karogs un zied šī senā pojene.


Puķes no krāsmatu vietām

Maija rāda sarkanu peoniju: “Šo pojeni 70.gados es pārnesu no Krustkalnu rezervāta, kur rudeņos eju sēņot, jo zem ozoliem pie māju krāsmatām labi aug baravikas. Un ieraudzīju tur gan pojenes, gan rabarberus, gan klasiskās lilijas un fūrmaņrozes jeb ziemas jorģīnes. Bija arī saglabājušās prīmulas un daži flokši. Pavasarī ņēmu lāpstu un braucu pēc stādiem.Cik ilgi ar tevi kopā šīs pujenes?

Kaut kur no 1971.gada. Tās ir no kara laikos nodegušo māju krāsmatām. Tagad tur ir Krustkalnu rezervāts.


Kādas puķes bija saglabājušas tajās krāsmatās?

Pojenes, klasiskās lilijas un fūrmaņrozes jeb ziemas jorģīnes, tādas dzeltenas kā dālijas. Flokši mazliet, bet reti kur. Un primulas.


Tu nepirki tirgū, bet gāji saglābt?

Tas nebija arī glābšanas dēļ. Bet – ejot sēnēs pēkšņi ieraugi pojeni vai rabarberu. Tas taču tik interesanti!


Un tev vienmēr lāpsta līdzi?

Nē, pavasarī, nākamajā reizē lāpsta. Puķes atradu sēņu laikā, jo pie pamestajām mājām šķūņu vietās ap ozoliem aug baravikas. Viss tas posms ir kara laikā nopostīts: Ļaudona, Mārciena, Lazdona, es sakaitīju 43 māju krāsmatas.

Re, spinātu zemene, gribat uzkost? Labi var bērniem iemānīt: sajauc ar īstājām zemenēm un tad dzelzs saturs nodrošināts.


Vērmeli tikai audzē vai lieto?

Blusām! Nepērku siksniņu, tā maksā dārgi. Es pa grīdu izkaisu vērmeles un gultā zem palaga salieku.


Un blusas prom?

Nezinu, palīdz laikam – nav!

Te ir tā Jaunmārupes pojene, kurai ir ap simts gadu.


Kur viņa izceļojās?

Viņa nāk no bijušā Babītes pagasta “Imaku” mājām, tad izceļojusi Latgali, Mārcienu, Krustkalnu rezervātu, tagad Jānīšos un nu aizceļojusi atpakaļ uz Mārupes Imaku mājām.


Tavs dēls pārņēma māju?

Māju nojauca, tās vietā ir karoga masts un uzcelta jauna māja.Pie Maijas Galiņas ciemojās Sandra Stabiņģe un Anitra Tooma 2020.gada 3.jūlijā.

113 views

Recent Posts

See All
bottom of page